Przyczyny i skutki niedoboru magnezu

Każdy człowiek zdaje sobie sprawę z tego, że jego organizm potrzebuje pewnych składników odżywczych, między innymi składników mineralnych. Jednym z niezbędnych dla ludzkiego organizmu pierwiastków jest magnez. U dorosłego człowieka zapotrzebowanie na magnez wynosi od 300 do 400 mg na dobę.

Niedobór magnezu diagnozuje się dość często, biorąc pod uwagę fakt, że pierwiastek ten występuje w wielu produktach spożywczych. Mogłoby się wydawać, że jedyną przyczyną niedoboru jest stosowanie mało urozmaiconej diety, ubogiej w produkty zawierające magnez. W rzeczywistości sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana. W pewnych sytuacjach może dojść do obniżenia wchłaniania magnezu, tak więc w organizmie brakuje tego pierwiastka, pomimo stosowania prawidłowej diety. Przyczyną mogą być na przykład zaburzenia metaboliczne i picie dużych ilości kawy. Na niedobór magnezu narażeni są także ludzie żyjący w stresie, wykonujący ciężką pracę fizyczną albo stosujący restrykcyjną dietę odchudzającą. Pierwsze objawy niedoboru magnezu to częste skurcze mięśni, kołatanie serca, nerwowość, bezsenność, zmęczenie i zawroty głowy. Według specjalistów przedłużający się niedobór magnezu zwiększa ryzyko miażdżycy i chorób nowotworowych.

Osoby, które są szczególnie narażona na niedobór magnezu, powinny zastanowić się nad stosowaniem suplementów diety, zawierających ten właśnie pierwiastek. Oczywiście, nie można także przyjmować nadmiernych ilości magnezu, co mogłoby doprowadzić między innymi do nudności i biegunki.

Gdzie kupic magnez?

Polecamy sklep www.muscle-zone.pl, gdzie kupisz różne rodzaje magnezu w atrakcyjncyh cenach.